DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM

  

                                                                                                                                      
   Konsantrasyon
 Son Güncelleme: 09.04.2011    


Konsantrasyon, bezginlik duymadan fiziki ve zihni enerjiyi tek bir noktaya sürekli uygulama yeteneğidir.” Thomas Edison

KONSANTRASYON
Thomas Edison konsantrasyonu şu şekilde tanımlıyor: “Konsantrasyon, bezginlik duymadan fiziki ve zihni enerjiyi tek bir noktaya sürekli uygulama yeteneğidir.
Modern eğitim sistemlerinde başarının anahtarı, eskiden olduğu gibi sadece ve sadece “çok çalışmak” olarak gösterilmemektedir. Başarının yeni anahtarı, “etkili çalışmaktır. Etkili ve verimli bir çalışmanın ön koşullarından biri de konsantrasyondur. Hatta William Matheus: “Başarının ilk kuralı konsantrasyondur. Bütün enerjiyi bir noktaya yönlendirip etrafa bakmadan o noktaya kilitlenmek gerekir.” derken konsantrasyonu başarının ilk şartı olarak görmektedir.
Konsantrasyon bütün dikkatin bir noktaya toplanması, bütün öğrenme mekanizmalarının aynı noktaya yönlendirilmesi, bütün alıcıların öğrenmeye hazır hâle getirilerek algının en yüksek performansına ulaşmasıdır.
KONSANTRASYONU BOZAN ETKENLER
Dikkat, bir şeyi öğrenmek amacıyla gösterilen zihinsel çabadır. Dolayısıyla dikkat olmadan öğrenme olmaz. Dikkatini toplamadan öğrencinin kendisini ders çalışmaya zorlaması verimli bir çalışma olmadığı gibi, aynı zamanda öğrencide ders çalışmaya karşı bir isteksizlik, ilgisizlik ve bıkkınlık duygusunun ortaya çıkmasına neden olur. Konsantrasyon bozukluğu dikkatin dağılmasıdır. Ders çalışmaya yoğunlaşmışken belli bir süre bu yoğunlaşmayı kaybetmektir. Dikkatin bazı nedenlerden dağılmasıdır.
Hayal Kurma
Öğrenci gerek okuduklarının etkisiyle, gerekse yaşadıklarından kaynaklanan durumlardan dolayı çalışma esnasında hayallere dalar. Coğrafya dersinde bölgelere çalışan öğrenci, gördüğü güzel bir yerle ilgili hayaller kurabilir. Ya da yaşadığı duygusal bir ilişki ile ilgi hayallere dalabilir. Bunlar sadece örnektir. Hayal kurmaya neden olan iç etkenler, bu verdiğimiz örneklere benzer nitelikler taşır. Bu durum, her öğrencinin başına gelebilir. Peki bu durumda konsantrasyonun bozulmasına neden olan bu durumdan nasıl kurtulacaksınız?
Hayal kurmanın konsantrasyonu bozmasının engellenmesini önlemek aşamalı bir çalışmayı gerektirir.

1 2 3 4