DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM 

                                                                                                                                      
   Sınav Sorularının Özellikleri..
 Son Güncelleme: 09.04.2011    


ÜNİVERSİTE SINAV SORULARININ ÖZELLİKLERİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

ÖSSde yer alan sorular, ortaöğretimin ilk sınıfından lise son sınıfına kadar olan bilgi düzeyini temel kavram ve ilkelerle düşünme yeteneğini ölçmeyi amaçlar nitelikte sorulardır. Bu sorular, zorluk düzeylerine göre 5e ayrılmaktadır.

Zorluk Düzeyi Yüzdesi%
Çok kolay  10
Kolay 20
Normal 40
Zor 20
Çok Zor 10

Tablo dikkatlice incelendiğinde, herhangi bir dersi (testi) dışlamanın son derece yanlış olduğu görülmektedir. Çünkü kolay ve normal sorular az ve dikkatli bir çalışmayla rahatlıkla yapılabilir. Dikkat edilirse, % 70 lik bir bölüm, rahatlıkla cevaplandırılabilecek türden sorulardan oluşmaktadır.

AYNI TEST İÇİNDEKİ EN ZOR VE EN KOLAY SORULARIN PUAN DEĞERİ, BİRBİRİNDEN FARKLI DEĞİLDİR!...

Aynı test içindeki soruların zorlukları düzeyleri birbirinden farklı; fakat kazandırdığı puan açısından farklı değildir. Bu özelliğin bilinmesi test tekniği açısından çok önemlidir.

Turlama tekniğini bilen ve uygulayan öğrenci, birinci turda, her testte varolan kolay ve normal soruları çözerek soruların % 70ini yapabilme şansına sahiptir.

Sınavda zamanı iyi kullanabilmek ve kapasiteniz oranında, en yüksek puanı elde edebilmek için "turlama tekniği"ni uygulamada uzmanlaşmanız büyük önem taşımaktadır.


TURLAMA TEKNİĞİ NEDİR VE SİZE NE KAZANDIRIYOR?

Sınavda yanıtlanacak tüm testlerde, birinci turda, yanıtı kolayca bulunabilecek soruların öncelikle çözülerek zaman alıcı ve zor soruların ikinci tura bırakılmasına TURLAMA TEKNİĞİ denir.
Öğrenci birinci turda yanıtladığı normal, kolay ve çok kolay sorularla ortalama bir puan elde etmeyi sağlarken, ikinci turda çözeceği zor sorularla, puanı daha da yükseltme şansına sahip olmaktadır.


1 2