DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK RESİMLER İLETİŞİM

 

 New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

RESİMLER

İLETİŞİM

   İran-Irak Savaşları
 Son Güncelleme: 23.05.2013    


F.İRAN-IRAK SAVAŞLARI
1.IRAK’TA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ
2.İRAN’DA REJİM DEĞİŞİKLİĞİ
«   1973 petrol krizi ile petrol fiyatlarının yükselmesi, İran′ın petrol gelirini beklenmedik bir şekilde artırdı. ABD′ye milyarlarca dolarlık silah sipariş eden İran, Basra Körfezi üzerinde egemenlik kurmayı planlıyordu. Ülkede zamanla sosyal ve ekonomik dengesizlikler arttı. Şah karşıtı güçler halk desteği bulmaya başladı. Bu güçler arasında en önemli grup liderliğini Ayetullah Humeyni′nin yaptığı grup idi.
«   Şah′a karşı muhalefetinden dolayı 1963 yılında Irak′a geçen Humeyni, 1978′de Paris′e yerleşti. Humeyni muhalefetinin ayaklanmaya dönüşmesi, Ocak 1978′de başlayan ayaklanmalarla olmuştur. Ocak 1979′da İran Şahı Pehlevi ülkeden ayrılmasıyla İran′da monarşi fiilen sona erdi. 30 Mart 1979′da yapılan halk oylaması ile İran İslam Cumhuriyeti ilan edildi.

3.SAVAŞ VE SONUÇLARI
Savaş öncesinde Irak-İran ilişkileri
     
İran ve Irak arasındaki ilişkiler Soğuk Savaş boyunca gergin bir durumda sürmüştür. 1976′da ABD′nin desteğini alan İran Şahı, önemli bir suyolu olan ve daha önce Irak′a bırakılan Şatt′ül Arap′ı geri almak istedi.
     
Humeyni iktidarı iki ülke arasındaki ilişkileri olumsuz etkiledi. Saddam Hüseyin İran′daki Şii hükümetin, Irak′taki Şii çoğunluğu kendisine karşı kışkırtmasından endişe ediyordu. Ayrıca İran′da bulunan ve Arapların yaşadığı Huzistan bölgesine özerklik verilmesini istiyordu.

İran  Irak Savaşı Başlıyor
©      Irak-İran Savaşı, 22 Eylül 1980′de Irak uçaklarının İran′a hücum etmesiyle başladı. Ardından Irak ordusu İran topraklarına girdi. Savaşın ilk günleri Irak′ın üstünlüğü ile geçti. Ancak İran′ın direnişinin artması ile savaş karşılıklı yıpratma sürecine girdi. Tahran ve Bağdat karşılıklı bombalandı. 1981 Nisan ayından itibaren savaş yeniden alevlendi.
©      İki ülkenin de ekonomik gücü büyük ölçüde, en önemli ihraç ürünleri olan petrole dayanıyordu. Irak, petrol taşıyan İran gemilerine saldırılar düzenlemeye başladı. Benzer şekilde İran da, Irak petrol tesislerine saldırmaya başladı.
©      Sekiz yıl süren savaş 1988 Ağustos ayında yapılan ateşkes ile sonlandı. Barış ise ancak Irak′ın Kuveyt′i 1990′da işgali ve ABD ile savaşa tutuşma korkusuyla İran′dan aldığı toprakları geri vermesiyle gerçekleşti.

1 2