DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM 

                                                                                                                                      
   Konsantrasyon
 Son Güncelleme: 09.04.2011    


Hayallere daldığınızı fark ettiğinizde bu hayallerden hemen vazgeçin. Hayallerinizi erteleyin. Bunun için de hayal kurmayı kendinize bir ödül olarak koyun. “Plânladığım süre içinde çalışmam gereken bu yeri çalışayım ondan sonra 10 dakika hayal kuracağım.” deyin.
Eğer verdiğiniz ödül sözü işe yaramıyorsa, hayal kurmayı erteleyemiyorsanız hayal kurmaya devam edin ve hayalinizi tamamlayın. Böyle bir durumda hayalinizi tamamlamayıp çalışmaya kendinizi zorlarsanız belli bir süre sonra aynı hayalin sizi rahatsız ettiğini göreceksiniz. Bu durumda yapılacak iş çalışmayı etkileyen hayalin tamamlanması, bitirilmesidir.
Hayal kurmayı sürdürdüğünüz hâlde, hayaliniz bir türlü bitmiyorsa yapacağınız iş, kendinize hayal kurmak için süre tanımaktır. Örneğin 10 dakika süre belirleyip hayallerinizi bu 10 dakika içine sığdırmalısınız. Bunu yapabilmek için de “yönetmen” gibi davranın. Hayallerinizi “film” gibi düşünün ve filmi siz yönetin. Hayallerinizi yönlendirin. 10 dakika sürecek bir film gibi plânlayın. Hayalinizin istediğiniz gibi sonuçlanmasını sağlayın ve konsantrasyonunuzu bozarak ders çalışmanızı engelleyen durumdan kurtulun.
Bütün bunları yaptığınız hâlde hayalden kaynaklanan konsantrasyon bozukluğundan kurtulamıyorsanız kalkıp biraz odanın içinde dolaşın. Odanızı havalandırın. Egzersiz yapın. Mekik, şınav çekin. Öne ve geriye eğilin. Derin derin nefes alıp verin. Kollarınızı yukarı kaldırıp indirin. Ortam müsaitse bağırın. Koşullar uygunsa bir duş alın.
Yatarak çalışma
Kitabı alıp yatağa veya çekyata uzanarak ders çalışmayı denediğinizde bir süre sonra uykunuzun geldiğini fark edeceksiniz. Bu durum konsantrasyonunuzu bozacak ve ders çalışmanızı etkileyecektir.
Beyin sapı denilen beynin alt bölümü uykuyu düzenleyici görevleri yürütür. Kasların belli bir gerilimde olması ve kasların bu gerilim nitelikleri, beynin bu bölümüne mesaj olarak gider. Kas gerilimi, belli bir ölçünün altına düşerse beyin sapına gönderilen mesaj, uykuyu başlatacak nitelikte olacaktır. Yatarak çalışma, kasların gevşemesine, dolayısıyla da uykuya neden olur. Onun için yatarak ders çalışmamak gerekir.
Masada çalışmalısınız. Sertliği normal bir sandalyede dik oturmalısınız. Yatak odasında veya yatmayı çağrıştıracak ortamlarda çalışmamalısınız. Çalışacağınız ortam size ders çalışmayı hatırlatmalıdır.

1 2 3 4