DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK FOTOĞRAFLAR İLETİŞİM

 

 


New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

FOTOĞRAFLAR

İLETİŞİM 

                                                                                                                                      
   Konsantrasyon
 Son Güncelleme: 09.04.2011    


Can sıkıntısı
Önce can sıkıntısının nedeni araştırmalıdır. Eğer can sıkıntınızın nedeni yalnızlıksa grup çalışması yapmanızı öneririz. Eğer kaygı ise, kaygıyı azaltıcı zihinsel ve fiziksel egzersizler yapabilirsiniz. Eğer isteksizlikten kaynaklanıyorsa, biraz hedefinizle ilgili hayaller kurun. Bu hayallerinizin gerçekleşmesinin çalışmayla mümkün olacağını düşünün.
Burada devreye sabır da girer. Her işte olduğu gibi ders çalışmada da sabır çok önemli bir güçtür. Sühreverdi: “Demir mıknatısa aşıktır. Hep ona doğru koşar. Zafer de sabra aşıktır ve devamlı ona koşar.” diyerek başarıya ulaşma yolunda kişinin karşısına çıkan can sıkıntısı gibi engelleri aşmakta gerekli olan sabrın gücünü güzel bir benzetmeyle ortaya koymuştur. Hz. İsa: “Hoşlanmadığınıza sabretmedikçe, hoşlandığınızı elde edemezsiniz.” diyerek, zorlulara sabretmenin kişiyi istenen hedeflere ulaştıracağını anlatmaktadır.
Konsantrasyon eşiğinin aşılması
Her insanın bir konsantrasyon süresi vardır. Bu süre aşıldığında doğal olarak konsantrasyon bozulacaktır. Beynin konuya odaklanma süresinin bittiği noktaya konsantrasyon eşiği denir. v Konsantrasyon eşiğinin geçildiğini anlamak çok kolaydır. Okuduklarınız zihninizde bazı görüntüler çağrıştırmaya başlıyorsa ve bu görüntülerden hareketle başka konulara düşünce plânında geçişler yapıyorsanız; okuduklarınızdan kaynaklanan iç konuşmalar yapmaya başlamışsanız ve bu iç konuşmalarda konudan konuya atlar duruma gelmişseniz; okuduklarınız yaşadıklarınızı hatırlatıyor ve siz de yaşadıklarınızı düşünmeye başlıyorsanız konsantrasyon eşiğinizi geçmiş ve konsantrasyonunuz bozulmuş demektir. Konsantrasyon eşiği okunan metnin niteliğine ve okuyan kişinin durumuna göre değişir.
Konsantrasyon sürenizi saat tutarak öğrenebilirsiniz. Elinize bir metin alın. Saati de kurun. Konsantrasyonunuzu sağlayın. Metni okumaya başlayın. Dikkatinizin dağılmaya başladığı zaman saate bakın. Okumaya başladığınız andan itibaren dikkatinizi konuya vererek ne kadar okuduğunuzu bulun. Bu işlemi birkaç defa tekrar edin. Sonra başlangıçtan dikkatinizin dağıldığı ana kadarki sürelerin ortalamasını alın. İşte bu süre sizin konsantrasyon sürenizdir. Konudan dikkatinizin ayrılmaya başladığı nokta ise konsantrasyon eşiğinizdir. Bu sürenin aşılması konsantrasyonu bozar. Konsantrasyon süresinin 20 - 40 dakika arasında olması en ideal olanıdır. Sonra 10 –15 dakikalık bir ara verilerek yeniden konsantrasyon sağlanıp öğrenme eylemi gerçekleştirilebilir.
Eğer konsantrasyon süreniz 20 - 40 dakikanın çok altındaysa bu süreyi geliştirmeniz gerekir.

1 2 3 4