DERS NOTLARI SORULAR SUNULAR MAKALELER REHBERLİK RESİMLER İLETİŞİM

 

 New Page 2

DERS NOTLARI

SORULAR

SUNULAR

MAKALELER

REHBERLİK

DOKÜMANLAR

SINAV SORUSU PAYLAŞIMI

RESİMLER

İLETİŞİM

   Kimya
 Son Güncelleme: 09.04.2011    

· Unutmamak gerekir ki; Lise 1. sınıf konuları Kimya dersinin temelidir. ÖSS’nin tamamı ve ÖYS sorularının bağlantılı olanları bu kısımdan çıkar. Bu konular, anlaşılması kolay olmakla beraber, bol test çözmekle pekiştirilmesi gereken konulardır.
Ayrıca ilk üç-dört ünite kolaylıkla anlaşılabilen konular olduğu için, bu avantajınız büyük ölçüde önyargınızı da ortadan kaldıracaktır ve kendinize olan güveninizi artıracaktır, diye düşünüyoruz.

· Eğer problemde denklem hazır verilmişse, hele denkleştirilmiş olarak verilmişse zaten mesele yoktur! Ama bir denklemi teşkil eden maddelerin bir kaçı verilmiş ve denklemi tamamlayıp denkleştirme işi size bırakılmışsa bu dikkatli olmayı, yorumlamayı ve konu ile ilgili zinde bir bilgi donanımına sahip olmayı gerektirir.

· Lise 2. sınıf konularının ortak özelliği şudur: Hiçbir şekilde ezberlemeyi gerektiren konular yoktur. Fakat önemli bazı püf noktaları vardır ki bunlar iyi öğrenilmezse, öğrenci ezbere kaçma kolaylığına düşebilir. Nitekim konular sıkı sıkıya birbirine bağlıdır da! Örneğin Reaksiyon hızı ile reaksiyon ısısı üniteleri, potansiyel enerji diyagramları içerik bakımından birbirleriyle ilgilidir. Aynı şekilde çözünürlük dengesi, denge ünitesinin uzantıları, Elektrokimya, aktifler, piller ve elektroliz bölümleri de birbirini destekler niteliktedir.

· Lise 3. sınıf ve Lise 4. sınıf konuları ise kısmen ezber gerektiren ve sık tekrar yapmanın gerekli olduğu konulardır. Yani organik kimya bu manada biraz nankördür. ÖSS öncesi son bir iki haftaya kadar tekrar edilmesinde fayda vardır. Öğrenme zorluğu itibariyle Organik Kimya, müfredatın yaklaşık %25’ini teşkil eder. Fakat ÖSS’de yaklaşık 3-4 soru civarında (görece az) soru çıktığı için bu kısım hep sona bırakılır veyâ öğrenciler tarafından ihmâl edilir.

Aman, siz bu ihmali yapmayın! Belli mi olur; bir de bakmışsınız ki organik kimyadan 3-4 yerine 6 soru çıkmış. Nitekim, bu ihtimal hiç te imkânsız değildir. Şunu unutmayınız ki, özellikle sayısal öğrenciler olarak, Kimya dersi çalışmanızın karşılığını kolaylıkla alabileceğiniz en avantajlı derstir.

·Kapsamı ve sınırlı soru türleri ile, diğer derslere göre daha kalıplaşmış olan Kimya dersi, Fen dersleri içinde en garantili olanıdır. Sözel tercihi yapacak adayların bile kolayca anlayabileceği bir ders durumundadır. Dolaysıyla iyi bir çalışmayla, Kimya dersinde % 100’lük bir başarıya ulaşmak pekâlâ mümkündür.

1 2 3 4